Šodien, 23. oktobrī, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) priekšniece Maira Roze un priekšnieces vietnieks Vilmārs Mangalis iepazīstināja komisiju ar plānoto finansējumu PMLP funkciju nodrošināšanai 2025. gada valsts budžeta projektā. Pārvaldes budžets nākamgad tiek plānots 30 098 660 eiro apmērā. 17 073 328 eiro no šīs summas tiks izmaksāti atalgojumā, kas ir par 1 911 641 eiro vairāk nekā 2024. gadā un šie būs līdzekļi, lai nodrošinātu samaksu par virsstundu darbu un piemaksas par stratēģisko mērķu sasniegšanu, veselības apdrošināšanas izdevumu segšanu. Zemais atalgojums iestādē jau ilgstoši bija par iemeslu samērā lielai kadru mainībai un grūtībām atrast augsti kvalificētus darbiniekus, it īpaši informācijas tehnoloģiju sektorā.

Vēl 2025. gadā papildus plānots piešķirt finansējumu arī citu PMLP funkciju īstenošanai - precēm un pakalpojumiem 239 078 eiro, tai skaitā 127 425 eiro, lai nodrošinātu patvēruma procedūru izdevumu (apsardze, medicīnas kabinets, tulkošana) segšanu un 111 653 eiro izdevumu palielinājums kapitālo ieguldījumu uzturēšanai, kas izveidoti ES politiku instrumenta/ārvalstu finanšu palīdzības programmu pasākumu ietvaros. Izdevumu palielinājums par 394 250 eiro plānots arī sociāliem pabalstiem, lai nodrošinātu materiālās palīdzības piešķiršanu patvēruma meklētāja, bēgļa vai alternatīvo statusu saņēmušām personām. Tāpat jāveic papildus iemaksa Starptautiskās migrācijas organizācijai 31 156 eiro apmērā.

M. Roze arī skaidroja galvenos izaicinājumus nākamgad migrācijas un patvēruma jomās. Lielākais izaicinājums būs izskatīt dokumentus un izsniegt uzturēšanās atļaujas tiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, kas Latvijā saņēmuši starptautiskās aizsardzības statusu. Tiks turpināta dokumentu izskatīšana tiem Krievijas federācijas pilsoņiem, kuriem, lai turpinātu uzturēties valstī, ir jāsaņem Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statuss. Ieviešot šogad pieņemto ES Migrācijas un patvēruma paktu iestādei īsā laikā jāveic nozīmīgas izmaiņas patvēruma procedūrā, tās normatīvajā regulējumā un saistītajās informācijas sistēmās – Patvēruma meklētāju reģistrā un Izraidīto ārzemnieku un ieceļošanas aizliegumu reģistrā.

PMLP priekšniece arī skaidroja, ka esošā ģeopolitiskā situācija ietekmē to, ka pieaugusi interese par Latvijas pilsonības iegūšanu. Par pilsonības iegūšanu interesējas latviskas izcelsmes personas no valstīm, kuras ir iesaistītas karadarbībā  vai kurās ir nestabila politiskā situācija. Patvēruma jomā izaicinājums būs patvēruma meklētāju skaita pieaugums, kas būtiski ietekmē iestādes kapacitāti. PMLP šobrīd nodrošina divu patvēruma meklētāju izmitināšanas centru uzturēšanu, bet no 2026. gada PMIC “Liepna” uzturēšanai vairs nebūs pieejams ES fondu finansējums un ir jāmeklē līdzekļi centra turpmākai uzturēšanai.

 

 

Saeimas informatīvais tālrunis:

67087321

Saziņas e-pasts - info@saeima.lv