Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija 2024. gada 22. maija sēdē izskatīja jautājumu par trešo valstu pilsoņiem, kuriem savu pilsonības valstu ierobežojumu dēļ rodas sarežģījumi uzturēties Latvijā. Jautājums sēdē tika iekļauts pēc biedrības “Free Belarus” iniciatīvas, kura komisiju iepriekš informēja, ka kopš pagājušā gada septembra Baltkrievijas vēstniecības ārvalstīs ir pārtraukušas personu apliecinošu dokumentu izsniegšanu un tos var saņemt tikai Baltkrievijas teritorijā. Tas radot nelegālās uzturēšanās Latvijā risku tiem Baltkrievijas pilsoņiem, kuri neatbalsta Baltkrievijā pastāvošo režīmu un tāpēc valsti ir atstājuši, bet Latvijā nav pieteikušies patvērumam. Šīm personām šobrīd dodoties kārtot dokumentus uz Baltkrieviju, pastāv ļoti liels risks kļūt par politisko represiju upuri.

Komisija uzklausīja Iekšlietu ministrijas, Ārlietu ministrijas un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāvju skaidrojumu šajā jautājumā. Atbildīgo iestāžu ieskatā šobrīd vienīgais risinājums šīm personām būtu pieprasīt Latvijā patvērumu. Debatēs kā viens no risinājumiem izskanēja arī viedoklis turpināt par derīgām uzskatīt Baltkrievijas pases, kurām beidzies derīguma termiņš. Ilgtermiņā risinājums būtu, ja Eiropas Savienība nākotnē atzītu pases, ko izsniegtu Baltkrievijas demokrātiskā opozīcija. Šobrīd par šo jautājumu notiek diskusijas ES, informēja Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Dace Melbārde.

Komisija, izvērtējot uzklausīto informāciju un iesaistīto pušu viedokļus, nolēma aicināt Iekšlietu ministriju sadarbībā ar Ārlietu ministriju līdz šā gada 19. jūnijam izvērtēt esošo situāciju, sagatavot un iesniegt komisijā priekšlikumus par iespējamiem problēmas risinājumiem.

Foto: Jānis Cauņa, Saeima 

Saeimas informatīvais tālrunis:

67087321

Saziņas e-pasts - info@saeima.lv