Šodien, 21. februārī, komisija uzklausīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Valsts ilgtspējīgas attīstības plānošanas departamenta Reģionālo atbalsta instrumentu nodaļas vadītāja Zigmāra Erta informāciju par aktuālo situāciju remigrācijas veicināšanas un atbalsta pasākumu nodrošināšanā.

Ministrijas pārstāvis skaidroja, ka 2023. gadā ar reģionālo remigrācijas koordinatoru atbalstu Latvijā ir atgriezušies 909 cilvēki, kas ir par 256 cilvēkiem jeb 33% vairāk nekā gadu iepriekš. Kopā kopš 2018. gada, kad tika izveidots reģionālo remigrācijas koordinatoru tīkls, Latvijā ir atgriezušies 4534 cilvēki. Viņš informēja par remigrācijas koordinatoru sniegtajiem pakalpojumiem 2023. gadā un remigrācijas atbalsta pasākumu – atbalstu uzņēmējdarbībai. Šai programmai ir piešķirti 400 000 eiro gadā. 

Diskusijā izskanēja viedokļi, ka būtu jāmazina birokrātiskie šķēršļi uzņēmējdarbības un nodarbinātības jomās, ārzemēs nopelnīto pensiju noformēšanai. Atbalsts nepieciešams arī latviešu valodas apguvei.

I. Līdaka aktualizēja jautājumu par vienota remigrantu apkalpošanas centra ar kopīgu mājaslapu, telefona numuru un e-pastu izveidi. To varētu uzņemties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Komisijas priekšsēdētājs G.Kūtris izteica atbalstu šāda vienota klientu apkalpošanas centra izveidei. Viņš uzskata, ka remigrāciju veicinātu arī tas, ja tautiešiem ārvalstīs būtu pietiekami skaidra informācija par izglītības iestāžu pieejamību bērniem, biznesa iespējām Latvijā un citiem jautājumiem. 

Komisija vienojās vērsties VARAM ar aicinājumu izvērtēt šāda centra nepieciešamību, kā arī aicināt Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisiju vērtēt iespēju mazināt birokrātiskos šķēršļus uzņēmējdarbības un nodarbinātības jomā, tajā skaitā darbiniekiem, kuri strādā attālināti ārvalstīs reģistrētos uzņēmumos.  

Saeimas informatīvais tālrunis:

67087321

Saziņas e-pasts - info@saeima.lv