Komisija šodien, 6. aprīlī, uzklausīja Latvijas atbildīgo institūciju informāciju par aktuālo situāciju Ukrainas bēgļu uzņemšanā un atbalsta pasākumu nodrošināšanā. Jau otro mēnesi Ukrainā norit karadarbība, bēgļu gaitās ārpus valsts devušies vairāk kā četri miljoni iedzīvotāju un liela daļa no viņiem ir nonākusi vai nonāks Latvijā. Sākotnēji, pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, Latvija bija gatava uzņemt 10 000 iespējamo Ukrainas bēgļu, bet, karadarbībai turpinoties, kļuva skaidrs, ka bēgļu būs ievērojami vairāk.

Šobrīd tiek lēsts, ka Latvijā varētu būt ap 20 000 – 24 000 Ukrainas iedzīvotāju, bet precīzas informācijas nav, jo ne visi bēgļi ir reģistrējušies. Iekšlietu ministrijas pārstāvji sēdē informēja, ka no 12 920 Ukrainas iedzīvotājiem, kas ir noformējuši savu uzturēšanos Latvijā, 10 641 izsniegta humānā vīza, bet 2279 - termiņuzturēšanās atļaujas. Tiem Ukrainas pilsoņiem, kuriem nav biometriskās pases vai kuriem personu apliecinoši dokumenti nav kārtībā, var tikt izsniegtas tikai uzturēšanās atļaujas. Palīdzība izmitināšanā, kas tika nodrošināta ar pašvaldību Civilās aizsardzības komisiju starpniecību, bijusi nepieciešama 8722 personām.

 

PMLP priekšniece Maira Roze skaidroja, ka sākotnēji visvairāk Ukrainas iedzīvotājiem vīzas tika izsniegtas Rīgā, taču pēdējās dienās populāras ir kļuvušas arī Jūrmala, Liepāja, Jelgava un Cēsis. Šobrīd pieprasījums pēc vīzām ir samazinājies, bet palielinājies uzturēšanas atļauju pieprasījums un tas ir tieši saistīts ar to, ka cilvēkiem nav atbilstošu ceļošanas dokumentu. Jāatzīmē, ka Ukrainas iedzīvotāji, kuriem ir biometriskās pases un kuriem nav nepieciešama sociālā palīdzība vai izmitināšana, neinformējot valsts iestādes var uzturēties valsts teritorijā līdz 90 dienām gada laikā.

Lai  Ukrainas iedzīvotājiem tiktu sniegts atbalsts ikdienas situāciju risināšanā visā Latvijas teritorijā, Sabiedrības integrācijas fonds plāno piesaistīt 250 sociālos mentorus, kas šo atbalstu nodrošinātu sadarbībā ar pašvaldību sociālajiem dienestiem. Sociālā mentora pakalpojumus varētu saņemt vismaz 7 000 Ukrainas iedzīvotāji.  

 

Saeimas informatīvais tālrunis:

67087321

Saziņas e-pasts - info@saeima.lv