Komisija šodien, 30. martā, tikās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Oleksandru Miščenko. Tikšanās tika organizēta, lai nepastarpināti iegūtu informāciju par Ukrainā notiekošo, kā arī pārrunātu jautājumu par iespēju palīdzēt tiem Ukrainas iedzīvotājiem, kas Krievijas izraisītā militārā konflikta dēļ ir ieradušies vai plāno ierasties Latvijā.

Komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins, atklājot sēdi, teica: “Mūsu mērķis ir uzzināt vairāk tieši par procesiem, kas notiek Ukrainā, mūsu mērķis arī uzzināt vairāk, kas notiek ar tiem cilvēkiem, kuri ir atbraukuši uz Latviju pēdējā laikā no Ukrainas, jo, cik mēs zinām, vairāk nekā 16 000 cilvēki ir reģistrēti Latvijā.”

Ukrainas vēstnieks Latvijā Oleksandrs Miščenko norādīja, ka Latvijā pašlaik tiešām oficiāli reģistrēti ir ap 16 000 cilvēku, tomēr patiesais bēgļu varētu skaits ir lielāks un pēc vēstniecības aplēsēm vēl aptuveni 5000 bēgļu no Ukrainas nav piereģistrējušies. Šie cilvēki, visdrīzāk, uzturas pie saviem radiem, draugiem vai paziņām, viņiem ir savi iekrājumi un tāpēc šobrīd nav nepieciešamības vērsties valsts iestādēs. Tomēr kādā brīdī šie līdzekļi beigsies un tad viņiem nākties reģistrēt savu klātbūtni šeit, pauda vēstnieks.

No visiem bēgļiem, kas pašreiz ir ieradušies un reģistrējušies Latvijā, apmēram 30% ir bērni. Viņš akcentēja, ka ir svarīgi, lai viņi varētu iegūt pilnvērtīgu izglītību, bet problēma ir tajā, kā bērni ir dažādās vecumā kategorijās un tāpēc viņi dažādi adaptējas jaunajiem mācību apstākļiem. Ja mazie bērni normāli adaptējas un sāk mācīties latviešu valodu, tad vecāko klašu bērniem ir grūtāk, jo viņiem bez palīdzības ukraiņu valodā ļoti grūti apgūt zināšanas latviešu valodā. Vēstnieks arī norādīja, ka no vēstniecības puses cilvēki tiek aicināti iet latviešu valodas kursos, lai viņiem būtu vieglāk adaptēties Latvijā. Viņš arī atzina, ka karadarbībai turpinoties, bēgļu skaits varētu tikai pieaugt.

Vēstnieks pateicās Latvijas valsts, pašvaldību iestādēm un iedzīvotājiem par sniegto palīdzību un atbalstu atbraukušajiem Ukrainas bēgļiem.

Saeimas informatīvais tālrunis:

67087321

Saziņas e-pasts - info@saeima.lv