Šodien komisijas sēdes pamatjautājums bija Naturalizāijas darba grupas ziņojuma prezentācija.

Ziņojumā minēts, ka naturalizācijas mērķis būtu definējams šādi: „ Uzlabot naturalizācijas kandidātu spēju pilnvērtīgi iekļauties Latvijas pilsoņu lokā un piedalīties latviešu sabiedrībā un kultūras dzīvē.”

Ziņojmā secināts, ka izskaidrojums naturalizācijas gaitas sarukšanai pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā un samērā mazam, zem 2500, ikgadējam naturalizēto pilsoņu skaitam pēdējos trīs gados ir, ka būtisks vairākums (2012.g. – 75%) nepilsoņu uzskata, ka viņiem nav izdevīgi iegūt Latvijas pilsonību, vai nav vērts censties to iegūt, ja par to pašiem jāpapūlas. No tā varam secināt, ka potenciāls turpmākai nepilsoņu naturalizācijai ir ļoti ierobežots un nozīmīgs pieaugums naturalizēto nepilsoņu skaitam nav paredzams.Naturalizācijas stratēģijai vairāk jāpievēršas naturalizācijas kvalitātes uzlabošanai, nekā skaitliska pieauguma veicināšanai. Ir iespējams, ka ar kvalitātes uzlabošanu, pieaugs arī nepilsoņu vēlme naturalizēties.

Tāpat izstrādāti vairāki priekšlikumi- piemēram, izveidot „draudzīgāku” PMLP interneta mājas lapu ar viegli pārredzamām (intuitīvam) navigācijas iespējām, izmantot aktīvus un naturalizāciju motivējošus informēšanas veidus, pārskatīt eksāmenu prasības no darba grupas formulētā naturalizācijas procesa viedokļa, lai nodrošinātu, ka eksāmeni būtu vairāk izpratnes, ne atmiņas pārbaudījumi, tāpat izveidot internetā interaktīvus naturalizācijas kursus un pirms-eksāmenu testus un tamlīdzīgi.

Komisija vienojās izstrādāto ziņojumu iesniegt izvērtēšanai Iekšlietu ministrijai un PMLP, lai jautājumu pārrunātu kādā no šīs sesijas sēdēm.

 

Izstrādātais darba grupas ziņojums pielikumā.

 

 

Foto: Reinis Inkēns, Saeimas Kanceleja

Pielikumi
Download this file (zinojums.doc)Ziņojums

Saeimas informatīvais tālrunis:

67087321

Saziņas e-pasts - info@saeima.lv