Sabiedrības saliedētības komisijas deputāti šodien sēdē iepazinās ar plānotajiem pasākumiem diasporas atbalstam. Deputāti uzklausīja Kultūras ministrijas Sabiedrības integrācijas departamenta direktora p.i. Anitas Kleinbergas informāciju par pasākumiem, kas paredzēti ārpus Latvijas dzīvojošo tautiešu atbalstam 2013.gadā.

Šogad vasarā tiek plānota trešā diasporas latviešu konference. Tas ir nozīmīgs pasākums, par kuru liela interese ir diasporas organizāciju pārstāvjiem. Provizoriski konference varētu notikt šī gada 1.jūlijā un tās norises laiks ir pakārtots Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumam, kurš notiks 2. – 3.jūlijā un vispārējiem dziesmu un deju svētkiem. Anita Kleinberga aicināja apsvērt iespēju konferenci organizēt Saeimas namā, kas būtu labs simbolisks žests diasporas pārstāvjiem. Komisijas deputāti kopumā atbalstīja šo ierosinājumu, tik atzīstot, ka šādu jautājumu izlemšana nav komisijas, bet gan Saeimas Prezidija kompetencē.

 Kultūras ministrijas pārstāve arī informēja, ka šogad no valsts budžeta ir piešķirti 27 tūkstoši latu diasporas latviešu dalībai XXV Vispārējo latviešu Dziesmu un XV Deju svētkos. Finansējums piešķirts arī Latviešu kultūras pieejamības nodrošināšanai diasporas centros (koncerti, viesizrādes, izstādes) un diasporas bērnu līdzdalībai lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu un jauniešu žūrija”.

 Speciālo uzdevumu vēstnieks diasporas jautājumos Rolands Lappuķe komisijai skaidroja ārlietu ministrijas plānotos pasākumus sadarbībai ar diasporas organizācijām, kā galvenos akcentējot jaunveidojamo komunikācijas platformu „Globālais latvietis”, sadarbības veidošanu starp diasporas pārstāvjiem un Latvijas mēdijiem, sociālajiem tīkliem un zinātniekiem.

„Sabiedrībai ir jāapzinās, ka tas var dot daudz ieguvumus, pienesumu Latvijas ekonomiskai attīstībai, ja tiek veidota pareiza politika, lai cilvēki, izceļojot ārpus Latvijas nejustos atrauti, varētu saglabāt pilsoniskās saites, kultūras un etnisko identitāti” – uzskata Eiropas Latviešu apvienības priekšsēdētājs Aldis Austers. Ir svarīgi, ka valdība to apzinās un ārlietu ministrs kā vienu no iecerētajiem Latvijas prezidentūras Eiropas Savienībā uzdevumiem ir minējis Eiropas līmeņa diasporas jautājumu risināšanu.

Uz sēdi bija aicināti atbildīgo ministriju – kultūras, ārlietu un izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji. Diasporas organizācijas pārstāvēja PBLA pārstāvniecības Latvijā vadītājs Jānis Andersons un Eiropas Latviešu apvienības priekšsēdētājs Aldis Austers.

 

 

 

Saeimas informatīvais tālrunis:

67087321

Saziņas e-pasts - info@saeima.lv