Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas deputāti trešdien, 22.aprīlī, attālinātā komisijas sēdē uzklausīja Iekšlietu ministrijas, Ārlietu ministrijas, Valsts robežsardzes un Autotransporta direkcijas pārstāvju informāciju par valsts robežas šķērsošanu Latvijas Republikas valstspiederīgajiem un ārzemniekiem ārkārtējās situācijas laikā.

Valsts robežsardzes priekšnieks, ģenerālis Guntis Pujāts informēja komisiju par robežsardzes veikto valsts robežu kontroli ārkārtējās situācijas apstākļos, norādot, ka robežsargi ir iesaistījusies COVID-19 ierobežošanas pasākumos faktiski jau no 2020.gada 17.janvāra, kad no Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta saņēma informāciju par koronovīrusa izraisītās pneimonijas uzliesmojumu Ķīnā. Robežsardze strādā atbilstoši Ministru kabineta 2020.gada 12.marta rīkojumā Nr.103 “Par ārkārtas situācijas izsludināšanu” noteiktajam. Latvija nav pieņēmusi lēmumu pilnībā slēgt valsts robežu, kā to izdarīja Igaunija un Lietuva. Ārējo robežu šķērsojošajām personām tiek nodrošināta robežpārbaude pilnā apmērā, atbilstoši Eiropas Savienības un nacionālajam tiesiskajam regulējumam. Savukārt lidostā “Rīga”, ostu robežšķērsošanas vietās uz iekšējām sauszemes robežām attiecībā uz personām, kuras ierodas no Eiropas Savienības valstīm tiek realizēti uzraudzības pasākumi, saņemot personu apliecinājumus.

No 2020.gada 16.marta robežsardze nodrošina apliecinājumu izsniegšanu un saņemšanu no visām ārējo un iekšējo robežu šķērsojošajām personām. No personām, kuras repatriācijas ietvaros atgriežas uz Latvijas Republiku tiek pieņemts apliecinājums par to, ka persona brīdināta par atbildību, apzinās un apņemas nekavējoties, bet ne vēlāk kā 6 stundu laikā nokļūt savā dzīvesvietā un ievērot pašizolēšanās prasības. G.Pujāts informēja komisiju par robežsardzes personāla nodrošināšanu ar nepieciešamo ekipējumu darbam ārkārtējās situācijas apstākļos. Plašāka informācija par Valsts robežsardzes darbu, nodrošinot robežkontroli uz valsts ārējām un iekšējām robežām, ir šeit.

Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta direktore Guna Japiņa informēja par ministrijas paveikto, veicot saziņu un sniedzot palīdzību tiem Latvijas valstspiederīgajiem, kuri izteikuši vēlmi atgriezties Latvijā pēc starptautiskās satiksmes reisu slēgšanas. Viņa skaidroja, ka šobrīd ministrijai vēlmi atgriezties ir izteikuši ap 2400 Latvijas valstspiederīgie, no tiem 298 personām būtu nepieciešama tūlītēja repatriācija. Informēja par tuvākajā laikā plānotajiem repatriācijas reisiem un veidiem, kādos Latvijas valsts piederīgie varētu atgriezties valstī. G.Japiņa skaidroja Eiropas Savienības kopējo politiku ES pilsoņu repatriēšanai no trešajām valstīm.

Autotransporta direkcijas Sabiedriskā transporta daļas vadītājs Gusts Ašmanis iepazīstināja komisijas locekļus, kā tehniski tiek nodrošināta uz Latviju repatriēto personu tālāka nogādāšana no lidostas un viņu dzīves vai pašizolēšanās vietām. Autotransporta direkcija arī organizē mūsu kaimiņvalstu - Igaunijas un Lietuvas pilsoņu transportēšanu līdz valsts robežšķērsošanas vietām. Rīgas iedzīvotājus dzīves vietās nogādā SIA “Rīgas satiksme” speciāli organizēts transports.