Šodien, 11. decembrī, komisija kopā ar Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisiju rīkoja kopsēdi, lai uzklausītu Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) informāciju par sasniegto vienotas skolas ieviešanā un esošajiem izaicinājumiem.
2022. gada rudenī tika veikti grozījumi Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā, kas paredzēja Latvijā pāreju uz mācībām tikai latviešu valodā trīs gadu laikā. Saskaņā ar šiem grozījumiem no 2023. gada 1. septembra izglītības process tikai valsts valodā tika īstenots pirmsskolas izglītībā un pamatizglītības pakāpē 1., 4. un 7. klasē. No šī gada 1. septembra mācības tikai valsts valodā uzsāka 2., 5. un 8. klašu skolēni, bet no nākamā gada 1. septembra tas notiks arī 3., 6. un 9. klasē.
IZM parlamentārā sekretāre Silvija Reinberga un IZM valsts sekretāra vietniece Kristīne Niedre-Lathere skaidroja pārejas uz vienotu skolu ieviešanas nepieciešamību, norisi un iesaistītās puses, sniegto atbalstu skolēniem un skolotājiem, kā arī informēja par galvenajiem ieviešanas atbalsta mehānismiem pārejai uz vienotu skolu. Skolotājiem tiek nodrošināti valodas un metodikas kursi, semināri un citi pasākumi, ko savas kompetences ietvaros organizē ministrija vai tās padotības iestādes (LVA, VISC). Tiek nodrošināts papildu finansējums pedagogu palīgu, logopēdu un pagarinātās dienas grupu skolotāju piesaistei, mācību līdzekļu nomaiņai, speciālās izglītības pedagogiem, pedagogu profesionālās kompetences pilnveidei, interešu izglītībai.
S. Reinberga skaidroja, ka šogad no septembra līdz gada beigām tika piešķirts papildu finansējums apmēram 3 miljoni 800 tūkstoši eiro apmērā vienotas skolas ieviešanai, kuru paredzēts izlietot pedagogu un pedagogu palīgu darba apmaksai un profesionālo kompetenču pilnveidošanai, nometņu organizēšanai skolēniem un pedagogiem, mācību līdzekļu iegādei un citiem pasākumiem. Papildu finansējums plānots arī turpmākajos gados.
Sēdes turpinājumā savu redzējumu par vienotas skolas ieviešanu un esošajiem izaicinājumiem, ar kuriem ieviešanas procesā saskaras skolas, pauda Rīgas 34. vidusskolas direktore Nataļja Rogaļeva un Krāslavas Varavīksnes vidusskolas direktore Marija Micķeviča.