Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas deputāti šodien, 15. decembrī, uzklausīja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes informāciju par aktuālo situāciju patvēruma meklētāju izmitināšanas centrā “Mucenieki” un Valsts robežsardzes informāciju par situāciju uz Latvijas - Baltkrievijas robežas. 

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšniece Maira Roze norādīja, ka šis gads ir bijis diezgan smags, jo šogad patvēruma pieprasījumus iesnieguši jau 573 patvēruma meklētāji un vēl saņemti 27 atkārtoti pieteikumi no patvēruma meklētājiem. Pagājušajā gadā kopā bija 147 patvēruma pieteikumi, 2019. gadā - 178. Šobrīd izskatīšanā PMLP ir 298 lietas. Viņa informēja, ka papildu esošajiem 9 tulkus nodrošina arī Eiropas Patvēruma birojs un tas ļoti atvieglojot darbu. Pieteikumu izskatīšanu ļoti sarežģī apstāklis, ka daudzi patvēruma meklētāji patvaļīgi atstāj centra telpas un dodas prom no valsts. Tas ļoti iekavē viņu lietu izskatīšanu, jo šie patvēruma meklētāji bieži tiek noķerti kaimiņvalstīs un atgriezti atpakaļ. Pašreiz PMIC “Mucenieki” uzturas 176 patvēruma meklētāji un Jūrmalā vēl 10 patvēruma meklētāji.

Valsts robežsardzes priekšnieks ģenerālis Guntis Pujāts informēja, ka pēdējās dienās pieaudzis mēģinājumu skaits nelikumīgi šķērsot Latvijas - Baltkrievijas robežu.

Valsts robežsardze pirmdien novērsusi 56 cilvēku mēģinājumus nelikumīgi šķērsot minēto robežu, bet vakar novērsts jau 83 cilvēku mēģinājums nelikumīgi šķērsot robežu. Salīdzinoši, iepriekš diennaktī robežu mēģināja šķērsot vidēji 20 - 30 imigranti.

Viņš arī atzīmēja, ka tas varētu būs saistīts ar patvēruma meklētāju plūsmas samazināšanos uz Baltkrievijas robežas ar Lietuvu un Poliju. Robežsardzes priekšnieks norādīja, ka šobrīd Latvija varētu būt valsts, pret kuru nelegālās migrācijas spiediens notiek visintensīvāk. Kopš pierobežā tika izsludināta ārkārtējā situācija, no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas robežsardze kopumā ir atturējusi 3058 cilvēkus.

PMLP un Valsts robežsardzes pārstāvji atbildēja uz deputātu un nevalstisko organizāciju pārstāvju jautājumiem.

Saeimas informatīvais tālrunis:

67087321

Saziņas e-pasts - info@saeima.lv