Trešdien, 20. maijā, Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija izskatīja jautājumu par viltus ziņām sociālajos medijos un sabiedrības saliedētību. Lai spriestu par šo jautājumu, komisija uz sēdi bija aicinājusi jomas lietpratējus un mediju pārstāvjus.

Sēdē Vidzemes Augstskolas lektore Liene Ločmele iepazīstināja ar prezentāciju ““Viltus ziņas” sociālajos medijos un sabiedrības saliedētība” un skaidroja, kas ir viltus ziņas un kā tās atpazīt, kā pārbaudīt medijos, tai skaitā arī sociālajos medijos pausto ziņu patiesumu un ko darīt, lai neatražotu nepatiesu ziņu tālākizplatīšanu.

Izdevniecības “Dienas Mediji” pārstāvis Raivis Vilūns deputātus iepazīstināja ar projektu “Melu tvertne”. Viņš norādīja, ka pēdējā laikā ir samazinājies viltus ziņu portālu skaits, kas visdrīzāk varētu būt saistīts ar to, kad tiesībsargājošās iestādes ir aizturējušas viltus ziņu veidotāju, kuram draud kriminālatbildība.

Kultūras ministrijas un Sabiedrības integrācijas fonda pārstāvji sēdē informēja par atbalstu medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanā. Šogad projektu ietvaros ir atbalstīti deviņi projekti kategorijā “Melu dekonstrukcija un medijpratība”.

Sēdes dalībnieki uzsvēra izglītošanās un kritiskās domāšanas apgūšanas nozīmi viltus ziņu apkarošanā, kā arī pārsprieda mediju lomu sabiedriskās domas veidošanā.

“Mēs bieži runājam par viltus ziņām, saprotot, ka tas ir ļaunums un ir jāapkaro. Tiek spriests arī par likumdošanas pilnveidi saistībā ar kriminālatbildības piemērošanu. Taču jāapzinās, ka ar juridiskiem instrumentiem vien netiksim galā, būtiski veicināt sabiedrības medijpratību. Ar vainīgo sodīšanu vien viltus ziņas neapkarosim,” uzsvēra komisijas priekšsēdētājs A.Judins, norādot, ka jautājums aktualitāti nezaudēs un komisija pie šī jautājuma savā dienaskārtībā plāno atgriezties.

Sēde notika videokonferences formātā un uz to bija uzaicināti Kultūras ministrijas, Sabiedrības integrācijas fonda, izdevniecības “Dienas Mediji” un Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica pārstāvji. 

Foto: Jānis Cauņa, Saeima

Saeimas informatīvais tālrunis:

67087321

Saziņas e-pasts - info@saeima.lv