Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija trešdien, 11.septembrī, uzklausīja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) priekšnieka Viļņa Jēkabsona informāciju par pārvaldes aktualitātēm un plānojamo 2020. gada budžetu.  Pārvalde veic personu apliecinošu un ceļošanas dokumentu izsniegšanu, īsteno valsts migrācijas un patvēruma politiku, veic iedzīvotāju uzskaiti un nosaka personu tiesisko statusu valstī. PMLP ir plašs nodaļu tīkls valstī – kopā 30 teritoriālās nodaļas, kurās nodarbināti ap 600 darbinieki. 

PMLP priekšnieks informēja komisiju par iestādes aktualitātēm un prioritātēm tuvākajiem gadiem. Pārvalde šā gada 2. septembrī uzsāka jaunā parauga personas apliecību izsniegšanu. Tās ir papildinātas ar inovatīviem drošības elementiem un divpusējas saskarnes mikroshēmu. Apliecībām ir divreiz garāks derīguma termiņš, neierobežots e-parakstu skaits, kā arī krāsains ID kartes turētāja foto.

Vēl PMLP prioritātēs ir līdz šā gada beigām izstrādāt un iesniegt Ministru kabinetā likumprojektu “Imigrācijas likums”, kurš pilnveidos ārzemnieku ieceļošanas sistēmu, kā arī Fizisko personu reģistra informācijas sistēmas ieviešana līdz 2021.gada martam. Plānos arī izstrādāt PMLP darbības stratēģiju 2020.-2022.gadam. 

V.Jēkabsons arī iepazīstināja komisiju ar naturalizācijas procesa norisi.  Pēc PMLP rīcībā esošās informācijas šā gada 1.jūlijā Iedzīvotāju reģistrā kā Latvijas nepilsonis bija reģistrēta 220 491 persona, kas no kopēja iedzīvotāju skaita sastāda 10%. Kopš naturalizācijas procesa sākuma 1995. gadā Latvijas pilsonībā uzņemti 146 tūkstoši personu. Šī gada deviņos mēnešos pārvalde saņēmusi 714 iesniegumus no naturalizēties gribētājiem, bet pilsonībā uzņemtas 530 personas.

Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija atbilstoši Pilsonības likuma 29.pantam veic parlamentāro kontroli pār Pilsonības likuma izpildi.