Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija

Tu ūdens šūpulītī augi,
Man kāra vēja kariņas;
Kopš pašas ašas bērnības
Mums soļi līdzi līgojas, -
Mēs būsim draugi. (Rainis)

LV EN
A A

Foto: Jānis Cauņa

Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas deputāti 7. jūnija sēdē uzklausīja Krievijas latviešu kongresa vadītāju Laumu Vlasovu, kura aktualizēja problēmjautājumus Krievijas latviešu diasporā.

Kā norāda Vlasova, ir grūti pateikt precīzu Krievijā dzīvojošo latviešu skaitu, taču tie varētu būt aptuveni 10 000 iedzīvotāju, kuri uzskata sevi par latviešiem. Daļai no tiem Latvija ir tikai kā ģeogrāfisks punkts, taču vairākumā gadījumu tiek uzturēta arī latviskā kultūra, dzīvesveids un valoda. Tieši tādēļ īpaši sāpīgs ir pilsonības jautājums, kurš pēdējā laikā sagādājis nepatīkamus brīžus daļai tautiešu. Pilsonības likums paredz pārejas periodu, kurš noslēdzās 2016. gada 1. oktobrī un nosaka, ka daļai iedzīvotāju jāizdara izvēle - paturēt Latvijas vai Krievijas pilsonību. Vlasova pauž, ka šāda attieksme nav pieļaujama, jo katrs pilsonis ir svarīgs, taču dzīvot Krievijā ar Latvijas pilsonību ir ļoti apgrūtinoši, jo tiek ierobežotas studiju un darba iespējas, kā arī veselības aprūpe.

Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Evika Siliņa norāda, ka šāds pārejas periods un noteikumi pieņemti grozot pilsonības likumu pirms 4 gadiem, un tāda ir bijusi likumdevēja politiskā izšķiršanās. Siliņa norāda, ka tas darīts, lai pilsoņiem pēc 25 gadu vecuma būtu iespēja izvēlēties savu pilsonību, taču nav ņemts vērā faktors, ka no otras pilsonības ir jāatsakās, tādējādi apgrūtinot uzturēšanos Krievijā. Līdzīga situācija ir arī ar citām valstīm, piemēram, Izraēlu. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) pārstāvji norāda, ka nevar nepildīt likumā noteikto, tādēļ ir spiesti sūtīt vēstules ar atgādinājumu par pilsonības izvēles veikšanu.

Kā norāda komisijas priekšsēdētājs Ilmārs Latkovskis, šo sesiju Pilsonības komisija noslēgs ar apkopojumu par gadījumiem, kad pilsonības likumā sastopami strīdīgi gadījumi, kuri ierobežo tautiešu tiesības, lai lemtu par situācijas risināšanu. Komisija sagatavos vēstuli, ar kuru lūgs PMLP uz laiku apturēt procedūru, kas paredz atteikšanos no pilsonības, līdz tiks pieņemts lēmums par tālāku jautājuma virzību.