Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija

Tu ūdens šūpulītī augi,
Man kāra vēja kariņas;
Kopš pašas ašas bērnības
Mums soļi līdzi līgojas, -
Mēs būsim draugi. (Rainis)

LV EN
A A

4. aprīļa kopsēdē ar Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Nodokļu politikas apakškomisiju deputāti piekrita, ka jāmeklē konstruktīvs risinājums nodokļu piemērošai diasporā dzīvojošajiem, tomēr jāraugās, lai tas neradītu nevienlīdzīgus apstākļus Latvijas iedzīvotājiem. 

Kā norāda Eiropas Latviešu apvienības (ELA) pārstāve Elīna Pinto, pensijas vecumam tuvojas vesela diasporā dzīvojoša paaudze, kura vēlētos vecumdienas pavadīt Latvijā, tādēļ ir jāaktualizē vēlme sagaidīt tautiešus atpakaļ. Taču daudziem neskaidrā politika, kas attiecas uz nodokļu piemērošanu diasporā nopelnītajai pensijai, varētu būt šķērslis. Tāpat problēmas rada nodokļu piemērošana pārskaitījumiem jeb dāvinājumiem, kurus veic diasporā dzīvojošie. Kā norāda Pinto, priekšlikumu mērķis nav izcelt un priviliģēt diasporā dzīvojošos. Taču jāņem vērā, ka lielākoties pārskaitījumi ir domāti iztikas nodrošināšanai un ekonomiskās spriedzes mazināšanai. 

Finanšu ministrijas pārstāve skaidro, ka nodokļu piemērošana dāvinājumiem tika ieviesta ņemot vērā augsto ēnu ekonomikas īpatsvaru. Tā ir preventīva norma, lai novērstu iespējamu krāpniecisku shēmu radīšanu. Finanšu ministrija norāda, ka jābūt vienādam nodokļu režīmam visiem Latvijas iedzīvotājiem. Iespējamais risinājums nodokļu piemērošanai dāvinājumiem varētu būt normas paplašināša līdz 4. radniecības pakāpei, kuri dāvinājumus varētu saņemt bez nodokļu aplikšanas. Savukārt attiecībā uz pensijām palielināts neapliekamais minimums līdz 300 EUR būtu vienlīdzīgs gan Latvijas pensionāriem, gan diasporas latviešu pensijām. 

Deputāti atzina, ka nedrīkst radīt nelabvēlīgu situāciju diasporā dzīvojošajiem, tādēļ jāmeklē konstruktīvi un taisnīgi risinājumi abiem problēmjautājumiem. 

Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija diasporas aktualitātes turpinās skatīt arī 5. marta sēdē. 

Sēde trešdien, 5. aprīlī sāksies plkst. 12.00 un notiks komisijas sēžu zālē Jēkaba ielā 16, 118. telpā.