Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija

Tu ūdens šūpulītī augi,
Man kāra vēja kariņas;
Kopš pašas ašas bērnības
Mums soļi līdzi līgojas, -
Mēs būsim draugi. (Rainis)

LV EN
A A

Foto: Ernests Dinka

Eiropas Latviešu apvienība (ELA) 1. februāra sēdē komisijā norādīja, ka, veidojot nodokļu politiku, ir jāņem vērā diasporas specifika un jārūpējas, lai abas jomas tiktu salāgotas. Šobrīd neizpratni rada naudas pārskaitījumiem, kā arī ārvalstīs saņemtai pensijai piemērots nodoklis. Šāda rīcība neveicina piederību šai valstij, bet tieši pretēji - rada neizprati un vēršanos pret šādu sistēmu.

ELA pārstāve Elīna Pinto skaidroja, ka medijos saceltā ažiotāža par nodokļu piemērošanu no ārvalstīs dzīvojošo veiktajiem pārskaitījumiem uz Latviju ir mudinājusi izveidot iniciatīvu portālā manabalss.lv par iespēju finansiāli atbalstīt tuviniekus bez divkārša nodokļu sloga. ELA piedāvājums paredz ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neaplikt dāvinājumus iztikai, ko fiziskām personām sniedz Latvijas valstspiederīgie ar ārvalstīs reģistrētu dzīvesvietu, kā arī iesniegt deklarāciju tikai par tādiem dāvinājumiem iztikai, kuru vērtība gada laikā pārsniedz 12 minimālo mēnešalgu apmēru. Vienlaikus Elīna Pinto uzsvēra, ka ir iespējams veicināt šo pārskaitījumu ieplūšanu aktīvajā ekonomikā, paredzot nodokļu atvieglojumus par ieguldījumu uzņēmējdarbībā Latvijā.

Kā norādīja Valsts ieņēmuma dienesta pārstāve, ar atsevišķām valstīm ir noslēgti starpvalstu līgumi, kuri paredz nodokļu nepiemērošanu, līdz ar to, būtu jāsagatavo statistika, lai noteiktu, uz kādu personu skaitu nodokļu piemērošana attiecas.

Komisijas deputāti lēma nosūtīt vēstuli VID, lai saņemtu situācijas pilnīgu izklāstu saistībā ar starpvalstu līgumiem, lai turpinātu šī jautājuma risināšanu un lemtu par iespējām likumdošanas izmaiņām.